60 min

Vranov nad Topľou

Námestie Slobody 969, Vranov nad Topľou
Neutral
Settlement

Vranov nad Topľou je okresné mesto ležiace v Prešovskom kraji s 22465 obyvateľmi (31.12.2018). Pôvodom starobylé zemplínske mesto, leží vo východnej časti Slovenska, v oblasti horného Zemplína. Väčšia časť mesta sa rozprestiera na rovine v povodí rieky Topľa. Je východiskom do Slanských vrchov, vypínajúcich sa v blízkom okolí, kde je možnosť pešej turistiky, cykloturistiky a v zime aj bežkovania. Turistami vyhľadávaný je najvyšší vrch pohoria Šimonka, ktorý je tiež najvyšším bodom okresu Vranov nad Topľou. Historickou dominantou mesta je neskorogotický rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie. Hlavným odvetvím priemyslu je drevársky a textilný priemysel.

Add to the plan Show detail
60 min

Veľká Domaša

Veľká Domaša
Nature

Viacúčelové vodné dielo, resp. vodná nádrž, ktorej výstavba sa začala vo februári 1962 a ukončená bola v decembri 1967. Nazýva sa aj Zelená perla východného Slovenska. Vodná nádrž Domaša leží v Ondavskej vrchovine v doline rieky Ondavy, pod ňou je malá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša. Vodná nádrž sa dvoma tretinami plochy rozkladá na území okresu Vranov nad Topľou, iba severná časť zasahuje do okresu Stropkov. Celá nádrž má veľký vodohospodársky význam s polyfunkčným charakterom: regulácia prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobáreň úžitkovej vody a využitie na rekreačne účely. Plocha nádrže je 14,22 km², dĺžka 14 km, maximálna šírka 4 km, maximálna hĺbka 25 m.

Add to the plan Show detail
30 min

Hanušovce nad Topľou

Mierová 333/3, Hanušovce nad Topľou
Neutral
Settlement

Východoslovenské mesto ležiace v Prešovskom kraji, v okrese Vranov nad Topľou a historickom regióne Šariš. Z geomorfologického hľadiska je územie obce súčasťou Beskydského predhoria, jeho časti - Hanušovskej pahorkatiny. Okrajovo sem zasahujú Slanské vrchy, ktoré sa tiahnu na juhozápad od mesta. Katastrálne úzermie má rozlohu 14,3 km. Nanižšia nadmorská výška je na brehu Tople pri sútoku s Voľľanským potokom (Lužiny) 158 m.n.m. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 190 m.n.m. a najvyšším bodom v chotári je lokalita pod Stavencom na úpätí Slanských vrchov 455 m.n.m. Chotár Hanušoviec odvodňuje rieka Topľa s prítokmi Hlibovec, Hrabovec, Hanušovský a Medziansky potok.

Add to the plan Show detail
30 min

Nová Kelča – Krym

Nová Kelča 72, Nová Kelča
Nature

Rekreačné stredisko je situované na brehoch vodnej nádrže Domaša. Nová Kelča patrí do Ondavskej vrchoviny, ktorá je súčasťou Nízkych Beskýd . Z hydrografického hľadiska územie Novej Kelče patrí do povodia Ondavy, ktorá pramení pod hrebeňom štátnej hranice s Poľskom. Oblasť je bohatá na výskyt početných minerálnych prameňov. Poloostrov Krym patrí do katastrálneho územia obce Nová Kelča. Je obľúbeným miestom rekreantov a surfistov, keďže sa nachádza v oblasti, v ktorej sú najlepšie poveternostné podmienky na windsurfing, preto slúži hlavne pre priaznivcov windsurfingu. Prístup k vode je cez kamenný násyp tvoriaci spevnenie brehu polostrova.

Add to the plan Show detail
30 min

Holčíkovce – Eva

Holčíkovce 134
Nature

Rekreačná oblasť sa nachádza v juhovýchodnej časti Domaše. Stredisko je známe pravidelnými letnými podujatiami. Toto stredisko je vyhľadávané najmä rodinami s malými deťmi. Rekreačné stredisko Eva (Holčíkovce) ponúka návštevníkom rôzne formy relaxu – opaľovanie na trávnatej pláži, kúpanie, vodné športy i nádhernú prírodu. Stredisko je rozdelené na tri časti: Kemp (stanovanie, kempovanie), Eva centrum (piesočnatá pláž) a Zajačia debra (tenis, zátoka). Nachádza sa tu autokemping, verejné táborisko, chatová osada, požičovňa športových potrieb, vodných bicyklov, parkovisko, lodenica s prístavom a niekoľko ubytovacích a reštauračných zariadení. V kempingovej časti ponúka služby Slovenská asociácia windsurfingu. Nádherná prírodu pozýva na turistické a cyklistické túry.

Add to the plan Show detail
60 min

Dobrá

Kvakovce
Nature

Stredisko sa nachádza na západnom brehu Domaše, cca 25 km od mesta Vranov nad Topľou. Stredisko slúži na kúpanie, vodné športy a rybolov. Z vodných športov patrí k najobľúbenejším jachting a windsurfing. Ubytovať sa dá v množstve chát, alebo v hoteli. Stravovanie zabezpečuje bufet a reštaurácia. Zábavu možno nájsť na diskotékach, alebo v programe priamo na pláži. Dobrá sa pýši nádherným okolím s veľkou plochou pekných lesov a sieťou turistických značiek. Stredisko ponúka pláž, tenisový kurt, športové ihriská, požičovňa vodných bicyklov, člnkov a cestných bicyklov, možnosť turistiky, prístupné verejné WC a sprchy, tečúca úžitková voda, stanový tábor.

Add to the plan Show detail
60 min

Poľany – Monika

Holčíkovce 570
Nature

Rekreačné stredisko sa nachádza v južnej časti nádrže Domaša pri priehradnom múre, s výborným pohľadom na takmer celé jazero. Je najstarším rekreačným strediskom na Domaši s najväčšou plážou a autokempingom. Stredisko ponúka širokú škálu reštauračných zariadení od bufetov priamo na pláži až po stravovacie jedálne a ubytovacie kapacity. Patrí medzi najvyhľadávanejšie strediská, najmä zo strany mladých návštevníkov. Vybavením sa radí medzi lepšie strediská, ponúka upravené pláže s pohodlným vstupom do vody, upravené trávnaté plochy na opaľovanie, ihriská na tenis a plážový volejbal, požičovňu športového náradia, požičovňu vodných bicyklov a člnov. K dispozícii máte sociálne zariadenia, sprchy autokemping a stanový tábor.

Add to the plan Show detail
30 min

Čičva castle

Sedliská 15
Nature

Zrúcanina hradu z 13. storočia stojaca na zalesnenom výbežku Beskydského predhoria v podcelku Mernícka pahorkatina, nad obcou Sedliská. Hrad bol postavený v rokoch 1309 – 1316 ako strážna pevnosť na obchodnej ceste do Poľska. Nachádza sa južným smerom od vodnej nádrže Veľká Domaša v nadmorskej výške 205 m n. m. Z cesty je z neho vidieť pomenej, nachádza sa síce na nízkom kopci, no strmom, ktorý je zarastený krásnymi starými stromami. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov. Z hradného kopca sú ďaleké výhľady. Hrad poškodilo posledné Rákociho povstanie v roku 1711 a odvtedy je zrúcaninou. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Add to the plan Show detail
30 min

Basilica Minor of the Nativity of the Virgin Mary

Mariánske námestie 127, Vranov nad Topľou
Culture

Táto bazilika nie je zvonku síce veľmi nápadná, no pýši sa nádhernou interiérovou výzdobou nesúcou sa v barokovom štýle. Kostol je najcennejšou historickou pamiatkou mesta. Z hľadiska architektonického vývoja je typom neskorogotickej monumentálnej sakrálnej stavby. Dnešná jednotná baroková výzdoba interiéru pochádza z prvej polovice 18. storočia. Časť interiéru zdobia fresky významného českého barokového maliara J. L. Krackera. Oltáre a kazateľnicu zdobia cenné remeselné práce pochádzajúce z dielne Jozefa Hartmana, košického rezbára a sú vzácnym dokladom barokového sochárstva na východnom Slovensku. Hlavný oltár je zasvätený Panne Márii. V centre oltárnej nadstavby je umiestnený obraz Panny Márie.

Add to the plan Show detail
60 min

Dubnica opal mines

Červenica 3440
Nature

Nachádzajúca sa na území Slanských vrchov medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Slovenské opály sú na svetových trhoch vysoko cenené pre svoje jedinečné vlastnosti – vynikajú tzv. opalescenciou, čiže dokonalou hrou farieb. O začiatkoch ťažby drahého opálu na Slovensku nie sú zachované žiadne písomné údaje. V lete v roku 2015 otvorili baňu pre návštevníkov cez zrekonštruovaný vchod do štôlne Jozef. Pre verejnosť je sprístupnená trasa s dĺžkou 1,2 kilometra. V zatopených priestoroch bane je taktiež možné potápanie. Banské chodby majú celkovo cca 24 kilometrov a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených.

Add to the plan Show detail