45 min

Calvary

Prešov
Culture

Komplex barokových kaplniek a kostola, nachádzajúci sa na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Pochádza z prvej polovice 18. storočia. Okrem kostola a kaplniek patrí ku komplexu prešovskej Kalvárie cintorín a katakomby. Katakomby boli postavené v roku 1836 a slúžili ako hrobka pre kňazov. Ich múr pri pohľade z mesta vytvára dojem hradieb. Na cintoríne sa zachovali umelecky cenné krypty v empírovom a historizujúcom slohu. Celý komplex Kalvárie už bol v minulosti reštaurovaný a upravovaný. Aj v súčasnej dobe prebiehajú na viacerých objektoch stavebné, reštaurátorské a záchranné práce. Barokový Kostol svätého Kríža postavili na Kalvárii r. 1753.

Add to the plan Show detail
120 min

Kapušany castle

Kapušany
Nature

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou na kopci Zámčisko je viditeľný aj z okolitých dedín. Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Obec Kapušany, nad ktorou sa vyníma, bola nielen pohraničným pásom, ale aj dôležitou križovatkou krajinských ciest. V posledných rokoch zo zrúcaniny Kapušianskeho hradu opäť rastú múry, zveľaďuje sa areál a vyrástla aj vyhliadková veža s impozantným výhľadom. Správcovský objekt slúži ako infocentrum. Ku Kapušianskemu hradu sa turista dostane od železničnej stanice Kapušany pri Prešove po zelenej značke. Cesta z hradu vedie okolo hradu a z kopca.

Add to the plan Show detail
45 min

Šebeš castle

Podhradík
Nature

Hrad je národná kultúrna pamiatka a archeologická lokalita s ruinami hradu z 13. storočia, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Podhradík v okrese Prešov. K hrádku sa dá dostať po chodníku, ktorý začína nad obcou Podhradík, pri potoku Šebastovka smerom vľavo a lesným chodníkom vpravo vedie vystúp až na vrchol hradného kopca. Cestou je mierne stúpanie a až pred vrcholom kopca nadobudne stúpanie strmšieho rázu. Pred vrcholom je potrebné dávať pozor na pomerne veľké skaly, ktoré môžu byť šmykľavé. Orientačná tabuľa je pri potoku a smerová šípka s nápisom je pri odbočovaní na lesný chodník. Hradisko je na vrchole označené tabuľou. Odtiaľ je možné vidieť aj na Slanské vrchy a obec Podhradík.

Add to the plan Show detail
120 min

Solivar Museum

Prešov
Culture

Národná kultúrna pamiatka v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. Storočia Expozície: V roku 2001 bola sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare. Sklad Soli, ktorý je súčasťou historického areálu NKP Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Po stáročia slúžil na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Soľ sa uskladňovala v jednotlivých soľných komorách skladu, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším (neskorobarokovým) objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Okrem zrekonštruovaného Skladu soli sú v Solivare aj ďalšie technické objekty: Šachta Leopold, Gápeľ, Četerne, Mashinhaus, Varňa, Klopačka. Solivar je pobočkou Slovenského technického múzea Košice.

Add to the plan Show detail