30 min

Spa Horný Smokovec

Horný Smokovec 2, Horný Smokovec
Neutral
Settlement

Najvyššie položené kúpele na Slovensku pre deti a dorast od 3-18 rokov v nadmorskej výške 960 m.n.m. Sú to jediné tatranské kúpele na liečbu nešpecifických ochorení dýchacích ciest. Hlavnou procedúrou je klimatoterapia – liečba klímou – nadmorská výška, čisté ovzdušie, dostatok slnečných lúčov a horské prostredie. Klíma blahodarne pôsobí na zdravie organizmu, zlepšuje jeho obranyschopnosť a zlepšuje a udržuje zdravie. Preto deti trávia veľa času vonku rôznymi aktivitami. K posilneniu imunity prispievajú aj rehabilitácie. V areáli kúpeľov sa nachádzajú tri liečebné domy a tiež aj materská škola, základná škola a školský klub.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Nový Smokovec

Nový Smokovec 32, Nový Smokovec
Neutral
Settlement

They belong to the most famous climatic spas in Slovakia. They are situated in the center of the Tatra National Park, under Slavkovský štít, at an altitude of 1010 m above sea level. The foundations of spas in the Smokovec area were laid in 1797 by prof. Csáky and the new modern climatic spa in Nový Smokovec itself were opened in 1876 by MUDr. Mikuláš Szontagh. The advantage of these baths is that they are located above the layer of dust and smoke zone, which gives high air purity almost free of bacteria and allergens. The healing elements of the Tatra climate are therefore characterized not only by the extraordinary purity of the air, but also by the high values of sunlight and ultraviolet radiation, or by reduced atmospheric pressure.

Add to the plan Show detail
30 min

Sanatorium dr. Guhra

Tatranská Polianka
Neutral

Sanatórium vzniklo v r. 2003 transformáciou z Wolkerovho odborného liečebného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb na neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecno-prospešné služby. Po desaťročiach sa tak vrátilo k pôvodnému názvu podľa mena priekopníka klimatoterapie v Tatranskej Polianke, Dr. Michala Guhra. Tradícia ústavu v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka, kde sa toto sanatórium nachádza, leží v nadmorskej výške 1005 m. Suchý vzduch, priaznivé pomery slnečného žiarenia, znížený tlak vzduchu, znížený parciálny tlak kyslíka a mierna denná teplota bez väčšieho kolísania sú blahodárnymi znakmi jej klímy, pre ktorú je toto sanatórium veľmi vyhľadanávané.

Add to the plan Show detail
30 min

Sanatorium Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina 68, Tatranská Kotlina
Neutral

Náchadza sa v rovnomennej osade v Tatranskej Kotline, ktorá vznikla na úpätí Belianskych Tatier v dôsledku objavenia jaskyne v roku 1881. Už v roku 1891 bola Tatranská Kotlina zaradená medzi prírodné liečebné kúpele. Klíma v Tatranskej Kotline aj napriek nízkej nadmorskej výške 760 m n.m. má vysokohorský charakter. Osada má štatút klimatických kúpeľov a prostredie je vhodné pre liečbu astmy, alergie a iných respiračných ochorení. Hlavnou činnosťou sanatória je komplexná ústavná starostlivosť o dospelých chorých s diagnózou priedušková astma, chronická obštrukčná choroba pľúc a iné nešpecifické ochorenia dýchacieho ústrojenstva. Exkluzivitou tohto zariadenia je aj speleoterapia – dýchacie cvičenie v neďalekej Belianskej jaskyni.

Add to the plan Show detail
30 min

Hotel Granit Tatranské Zruby

Tatranské Zruby 1, Tatranské Zruby
Neutral

Hotel patrí do hotelovej siete spoločnosti HOREZZA, a.s. a nachádza sa priamo vo Vysokých Tatrách, v časti Tatranské Zruby, neďaleko Starého či Nového Smokovca. Hotel a klimatické kúpele poskytuje ubytovacie a stravovacie možnosti európskeho štandardu s relaxačným zázemím a navyše poskytuje komplexnú klimatickú kúpeľnú liečbu. Súčasťou kúpeľnej liečby je aj oddelenie vodoliečby a rehabilitácie. K dispozícií sú liečebné procedúry ako napr. elektroliečba, svetloliečba a teploliečba. Zruby sú pokojným zázemím rušného Smokovca a výborným východiskovým bodom pre turistiku v centrálnej časti Vysokých Tatier.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Lučivná

Lučivná 290, Lučivná
Neutral

Kúpele sa nachádzajú v malebnom podtatranskom prostredí. Ležia v nadmorskej výške 816 m.n.m. Celý areál je situovaný do prírodného prostredia lesoparku, po ktorom sú okrem liečebných domov rozmiestnené novovybudované polyfunkčné a detské ihriská. Areál je plne prispôsobený detským pacientom. Nadmorská výška v kombinácii so zachovanou flórou podporenou liečebnými procedúrami a terapeutickou technikou s odborným personálnym obsadením, sú predurčené kladne ovplyvniť zdravotný stav pacienta. Hlavným liečebným prostriedkom kúpeľov je mierna horská klíma a prírodne vytvorené inhalačné prostredie. Hlavným zameraním kúpeľov je teda poskytovanie kúpeľnej liečby deťom s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o deti s respiračnými ťažkosťami.

Add to the plan Show detail
100 min

Belianske Tatras

Belianske Tatry
Nature

Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, tiahnuci sa vo východno-západnom smere, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Pozornosť tu upúta krása vápencových a dolomitových stien so strmými trávnatými svahmi a bohatou vegetáciou. Pohorie je významnou krasovou oblasťou. Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená Belianska jaskyňa nad osadou Tatranská Kotlina. Z osady je prístup aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu ponúkajú rozmanitú kvetenu. Najtypickejší kvet je plesnivec alpínsky.

Add to the plan Show detail
120 min

Belianska Cave

Belianska jaskyňa
Nature

Patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Nachádza sa na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodne pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili. Lesná cesta k Belianskej jaskyni vedie z obce Tatranská Kotlina, niekoľko kilometrov severovýchodne od Tatranskej Lomnice. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie náučný chodník s dĺžkou asi 1000 m, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Výstup trvá asi 25 minút.

Add to the plan Show detail
60 min

Starý Smokovec

Starý Smokovec 1, Starý Smokovec
Settlement

Najstaršia tatranská turisticko-rekreačná osada na úbočí Slavkovského štítu a tiež dôležité východisko do centrálnej časti Vysokých Tatier. Starý Smokovec patrí pod mesto Vysoké Tatry. Sídlia tu úrady, centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Osada je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok, odkiaľ je východisko túr do najnavštevovanejších dolín. Pochutiť si môžete taktiež na výbornej vode pri prameňoch, vďaka ktorým vlastne Starý Smokovec vznikol. Ako dominanta Smokovca vyrástol 1904 Grandhotel podľa projektov budapeštianskeho architekta Guida Hoepfnera, ktorý bol pôvodne monoblokom, neskôr bol trojnásobne rozšírený.

Add to the plan Show detail
60 min

Štrbské Pleso

Štrbské pleso
Nature
Settlement

Predstavuje jednu z troch miestnych častí obce Štrba v podhorí Vysokých Tatier. Štrbské Pleso je významné centrum turizmu a zimných športov, zároveň je to najvyššie položená turisticko-liečebná osada. Rozkladá sa na južnom brehu jazera Štrbské pleso v nadmorskej výške 1 346 m n. m. Má k dispozícii širokú ponuku ubytovania, kvalitných služieb i rôzne možnosti, kam sa vydať vo voľnom čase. Je známe najmä svojimi možnosťami lyžovania pre všetkých lyžiarov a milovníkov zimných športov, ktorí vyžadujú kvalitné a dlhé zjazdovky s ľahkou dostupnosťou. Okrem lyžiarskych zjazdoviek sú k dispozícii aj upravené bežkárske trate v okolí, v dĺžke niekoľkých kilometrov.

Add to the plan Show detail