30 min

Spa Horný Smokovec

Horný Smokovec 2, Horný Smokovec
Neutral
Settlement

Najvyššie položené kúpele na Slovensku pre deti a dorast od 3-18 rokov v nadmorskej výške 960 m.n.m. Sú to jediné tatranské kúpele na liečbu nešpecifických ochorení dýchacích ciest. Hlavnou procedúrou je klimatoterapia – liečba klímou – nadmorská výška, čisté ovzdušie, dostatok slnečných lúčov a horské prostredie. Klíma blahodarne pôsobí na zdravie organizmu, zlepšuje jeho obranyschopnosť a zlepšuje a udržuje zdravie. Preto deti trávia veľa času vonku rôznymi aktivitami. K posilneniu imunity prispievajú aj rehabilitácie. V areáli kúpeľov sa nachádzajú tri liečebné domy a tiež aj materská škola, základná škola a školský klub.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Nový Smokovec

Nový Smokovec 32, Nový Smokovec
Neutral
Settlement

They belong to the most famous climatic spas in Slovakia. They are situated in the center of the Tatra National Park, under Slavkovský štít, at an altitude of 1010 m above sea level. The foundations of spas in the Smokovec area were laid in 1797 by prof. Csáky and the new modern climatic spa in Nový Smokovec itself were opened in 1876 by MUDr. Mikuláš Szontagh. The advantage of these baths is that they are located above the layer of dust and smoke zone, which gives high air purity almost free of bacteria and allergens. The healing elements of the Tatra climate are therefore characterized not only by the extraordinary purity of the air, but also by the high values of sunlight and ultraviolet radiation, or by reduced atmospheric pressure.

Add to the plan Show detail
30 min

Sanatorium dr. Guhra

Tatranská Polianka
Neutral

Sanatórium vzniklo v r. 2003 transformáciou z Wolkerovho odborného liečebného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb na neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecno-prospešné služby. Po desaťročiach sa tak vrátilo k pôvodnému názvu podľa mena priekopníka klimatoterapie v Tatranskej Polianke, Dr. Michala Guhra. Tradícia ústavu v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka, kde sa toto sanatórium nachádza, leží v nadmorskej výške 1005 m. Suchý vzduch, priaznivé pomery slnečného žiarenia, znížený tlak vzduchu, znížený parciálny tlak kyslíka a mierna denná teplota bez väčšieho kolísania sú blahodárnymi znakmi jej klímy, pre ktorú je toto sanatórium veľmi vyhľadanávané.

Add to the plan Show detail
30 min

Sanatorium Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina 68, Tatranská Kotlina
Neutral

Náchadza sa v rovnomennej osade v Tatranskej Kotline, ktorá vznikla na úpätí Belianskych Tatier v dôsledku objavenia jaskyne v roku 1881. Už v roku 1891 bola Tatranská Kotlina zaradená medzi prírodné liečebné kúpele. Klíma v Tatranskej Kotline aj napriek nízkej nadmorskej výške 760 m n.m. má vysokohorský charakter. Osada má štatút klimatických kúpeľov a prostredie je vhodné pre liečbu astmy, alergie a iných respiračných ochorení. Hlavnou činnosťou sanatória je komplexná ústavná starostlivosť o dospelých chorých s diagnózou priedušková astma, chronická obštrukčná choroba pľúc a iné nešpecifické ochorenia dýchacieho ústrojenstva. Exkluzivitou tohto zariadenia je aj speleoterapia – dýchacie cvičenie v neďalekej Belianskej jaskyni.

Add to the plan Show detail
30 min

Hotel Granit Tatranské Zruby

Tatranské Zruby 1, Tatranské Zruby
Neutral

Hotel patrí do hotelovej siete spoločnosti HOREZZA, a.s. a nachádza sa priamo vo Vysokých Tatrách, v časti Tatranské Zruby, neďaleko Starého či Nového Smokovca. Hotel a klimatické kúpele poskytuje ubytovacie a stravovacie možnosti európskeho štandardu s relaxačným zázemím a navyše poskytuje komplexnú klimatickú kúpeľnú liečbu. Súčasťou kúpeľnej liečby je aj oddelenie vodoliečby a rehabilitácie. K dispozícií sú liečebné procedúry ako napr. elektroliečba, svetloliečba a teploliečba. Zruby sú pokojným zázemím rušného Smokovca a výborným východiskovým bodom pre turistiku v centrálnej časti Vysokých Tatier.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Lučivná

Lučivná 290, Lučivná
Neutral

Kúpele sa nachádzajú v malebnom podtatranskom prostredí. Ležia v nadmorskej výške 816 m.n.m. Celý areál je situovaný do prírodného prostredia lesoparku, po ktorom sú okrem liečebných domov rozmiestnené novovybudované polyfunkčné a detské ihriská. Areál je plne prispôsobený detským pacientom. Nadmorská výška v kombinácii so zachovanou flórou podporenou liečebnými procedúrami a terapeutickou technikou s odborným personálnym obsadením, sú predurčené kladne ovplyvniť zdravotný stav pacienta. Hlavným liečebným prostriedkom kúpeľov je mierna horská klíma a prírodne vytvorené inhalačné prostredie. Hlavným zameraním kúpeľov je teda poskytovanie kúpeľnej liečby deťom s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o deti s respiračnými ťažkosťami.

Add to the plan Show detail
100 min

Pieniny National Park

Pieninský národný park
Nature

Nachádza sa v severnej časti Slovenska pozdĺž štátnej hranice s Poľskom. Najzápadnejší bod územia je západne od obce Osturňa na hlavnom chrbte Spišskej Magury. Najvýchodnejší bod je medzi obcami Stráňany a Kamienka. Severnú hranicu územia tvorí štátna hranica s Poľskom a na juhu hrebeň Spišskej Magury. Na území národného parku sa nachádzajú národné prírodné rezervácie: Prielom Dunajca, Prielom Lesnického potoka a Haligovské skaly. Dominantnou riekou celého územia je rieka Dunajec po ktorej sa dá plaviť na pltiach. Sú tu bohaté historické a umelecké pamiatky a svojrázny folklór.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Smerdžonka

Červený Kláštor 147, Červený Kláštor
Neutral
Settlement

Kúpele sa nachádzajú v nádhernej prírode Pienín. Zdravá minerálna voda vyviera z hlbín zeme už od nepamäti a prvý krát ju začali v liečiteľstve využívať mnísi z neďalekého kláštora, ktorí do kraja prišli už v 14. storočí. Kúpeľníctvo v Červenom Kláštore po 2. svetovej vojne zaniklo a tradícia sa obnovila až v roku 2012. Za pomoci jedinečnej minerálnej vody so zápachom po sírovodíku sa liečia v kúpeľoch všetky neprenosné kožné choroby, avšak voda má blahodarné účinky aj na pohybové a tráviace ústrojenstvo či nervové choroby.

Add to the plan Show detail
30 min

Spa Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy 48, Vyšné Ružbachy
Neutral

V týchto kúpeľoch sa nachádzajú prírodné liečivé minerálne pramene, ktoré sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych a nervových ochorení. Zvláštnosťou kúpeľov je liečivé žriedlo „kráter“, ktorý vznikol prepadnutím travertínových kôp. Tento tzv. ružbašský kráter, má priemer 20 m a je hlboký 3m a je považovaný za najväčšie travertínové jazero nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom. Z hlavného prameňa Izabela sa napĺňa aj letné kúpalisko a vnútorný krytý termálny bazén v Grand hoteli Strand. V kúpeľnom areáli sa, okrem kúpeľných domov, nachádza aj budova Balneoterapie s rehabilitačným a masážnym bazénom, fitness a telocvičňou.

Add to the plan Show detail
100 min

Belianske Tatras

Belianske Tatry
Nature

Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, tiahnuci sa vo východno-západnom smere, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Pozornosť tu upúta krása vápencových a dolomitových stien so strmými trávnatými svahmi a bohatou vegetáciou. Pohorie je významnou krasovou oblasťou. Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená Belianska jaskyňa nad osadou Tatranská Kotlina. Z osady je prístup aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu ponúkajú rozmanitú kvetenu. Najtypickejší kvet je plesnivec alpínsky.

Add to the plan Show detail